میتوانم شکست را بپذیرم اما تلاش نکردن را هرگز!


ADO.NET

آموزش ADO.NET (ADO.NET)

ADO.NET یک راه نسبتا متداول برای تعامل با مابع داده ارائه می دهد، اما در مجموعه های مختلف از کتابخانه ها برای هر راه که می توانید با منبع داده صحبت کنید، قرار می گیرد. این کتابخانه ها ارائه کننده های داده (Data Providers) نامیده می شوند و معمولا با پروتوکل یا منبع داده ای که اجازه ی تعامل با آن را به شما می دهند، نام گذاری می شوند. جدول 1 برخی ارائه کننده های معروف ، پیشوند API که استفاده می کنند، و نوع منبع داده که اجازه ی تعامل با آن به شما داده می شود را لیست می کند.


آبجکت های ADO.NET
ADO.NET حاوی آبجکت های زیادی است که شما می توانید برای کار با داده از آن استفاده کنید. این بخش برخی آبجکت های اولیه مورد استفاده ی شما را معرفی می کند. در طول آموزش این بخش آبجکت های ADO.NET بیشتری از دیدگاه چگونگی استفاده ی آنها در یک درس خاص، به شما نمایش داده خواهد شد. آبجکت های زیر مواردی هستند که شما باید بشناسید. یادگیری در مورد آنها به شما دیدگاهی در مورد کارهایی که می توانید با داده در هنگام استفاده از ADO.NET انجام دهید، ارائه خواهد داد.

آبجکت sqlconnection
برای تعامل با یک دیتابیس باید با آن اتصال برقرار کنید. این اتصال به تشخیص سرور دیتابیس، نام دیتابیس، نام یوزر، پسوورد و دیگر پارامترهایی که برای اتصال به دیتابیس لازم می باشند، کمک می کند. یک آبجکت اتصال با آبجکت های فرمان استفاده می شود، بنابراین خواهند دانست که فرمان را روی کدام دیتابیس اجرا کنند.

C# یک زبان ساده و قدرتمند است. به کمک C# می‌توان برای پلتفرم‌های مختلف، از موبایل گرفته تا سرور‌ها، کد نوشت. C# شرکت مایکروسافت را پشت سر خود دارد، که این یعنی قرار نیست به این زودی از رده خارج شود. تعداد زیادی برنامه‌نویس در سراسر جهان با C# کد می‌نویسند. همین موضوع باعث می‌شود تقریبا اکثر اوقات به سادگی راه حل مشکلات خود را در اینترنت پیدا کنید، چون احتمالا حداقل یک نفر پیش از شما با آن مشکل روبرو شده است.

آبجکت sqlcommand
فرایند تعامل با دیتابیس به این معناست که باید فعالیت هایی را که می خواهید اتفاق بیفتند، مشخص کنید. این کار با یک آبجکت دستور (command object) اتفاق می افتد. شما از این آبجکت برای ارسال عبارات SQL به دیتابیس استفاده می کنید. یک آبجکت دستور از یک آبجکت اتصال برای تعیین دیتابیسی که باید با آن ارتباط داشته باشید، استفاده می کند. می توانید برای اجرای مستقیم یک فرمان تنها از یک آبجکت دستور استفاده کنید، یا یا یک مرجع را به یک آبجکت فرمان در یک SqlDataAdapter اختصاص دهید که مجموعه ای از دستورات را در خود دارد که روی یک گروه از داده ها کار میکند، همانطور که در زیر بیان می شود.

آبجکت sqlDataReader
در بسیاری از عملکردهای داده لازم است که شما تنها یک جریان از داده برای خواندن دریافت کنید. آبجکت data reader به شما اجازه می دهد تا نتایج یک عبارت SELECT را از یک آبجکت دستور برقرار کنید. به دلایل عملکرد داده ی بازگشتی از data reader جریان سریع forward-only از داده می باشد. این مسئله به این معناست که می توانید داده را فقط به یک روش پی در پی از جریان وارد کنید. این در سرعت مفید می باشد، اما اگر نیاز به یک داده ی اصلاح شده داشته باشید، DataSet برای کار آبجکت بهتری می باشد.

آبجکت DataSet
آبجکت های DataSet نمایشگر in-memory داده می باشند. آنها حاوی چند آبجکت Datatable می باشند که دارای ردیف ها و ستون هایی است، درست مانند جدول های معمول دیتابیس. می توانید حتی برای ایجاد ارتباطات کل – جز (parent – child) ارتباط های بین جدول ها را تعریف کنید. DataSet منحصرا برای کمک به مدیریت داده در حافظه و پشتیبانی عملکردهای قطع شده روی داده استفاده می شود. DataSet آبجکتی است که توسط همه ی ارائه کننده های داده استفاده می شود، که به همین علت است که دارای یک پیشوند خاص Data Provider نمی باشد.

آبجکت sqlDataAdaptor
گاهی اوقات داده ای که با آن کار می کنید، در درجه ی اول read – only می باشد و به ندرت نیاز به ایجاد تغییر در منبع داده ی تاکید شده دارید. برخی از موقعیت ها نیز ذخیره داده در حافظه را فرا می خوانند تا تعداد فراخوانی های داده های تغییر نیافته را در دیتابیس به حداقل برسانند. تطبیق دهنده ی داده تکمیل این کارها را برای شما با کمک در سازماندهی داده در یک حالت قطع آسان می کند. در هنگام خواندن داده، تطبیق دهنده ی داده یک آبجکت DataSet را پر می کند و هنگام تاکید بر بازگشت تغییرات به دیتابیس، در یک دسته ی مجزا می نویسد. تطبیق دهدنه ی داده حاوی یک ارجاع به آبجکت اتصال می باشد و در هنگام نوشتن روی روی دیتابیس یا خواندن از دیتابیس، اتصال را به طور خودکار باز کرده و یا می بندد. علاوه بر این تطبیق دهنده ی داده حاوی آبجکت دستور می باشد که ارجاع هایی به عملکردهای SELECT, INSERT, UPDATE و DELETE روی داده دارد. شما یک تطبیق دهنده ی داده خواهید داشت که برای هر جدول در DataSet تعریف شده و برای شما از همه ی ارتباطات با دیتابیس مراقبت خواهد کرد. همه ی آنچه لازم است انجام دهید، اطلاع دادن به تطبیق دهنده ی داده میباشد، وقتی که از دیتابیس بارگذاری می کنید و یا روی آن می نویسید.

فهرست سرفصل ها و رئوس مطالب مطرح شده در این مجموعه آموزشی
 • آموزش مباحث مقدماتی سی شارپ C#
  • مقدمه ی ADO.NET
  • The SqlConnection Object
  • The SqlCommand Object
  • خواندن اطلاعات با استفاده از SqlDataReader
  • Working with Disconnected Data - The DataSet and SqlDataAdapter
  • اضافه کردن پارامتر به Command
  • استفاده از Stored Procedure
  • مباحث ترکیب با سی شارپ - (C Sharp) و معادل آن با انتیتی فریم ورک - (Entity Framework)

برای یادگیری ADO.NET چه چیز را باید از قبل بدانیم !
قبل از اینکه مطالعه ی آموزش ADO.NET (ADO.NET) را شروع کنید، شما باید دانش پایه ای(حداقلی) از موارد زیر را داشته باشید

 1. مایکروسافت اس‌کیوال سرور - (Microsoft SQL Server)
 2. لینکیو - (LINQ)
 3. انتیتی فریم ورک - (Entity Framework)
 4. سی شارپ - (C Sharp)

موردی یافت نشد